Ziarno canihua

canihua

Zdrowe żywienie wcale nie musi być nudne, a potwierdzeniem tego jest pojawianie się na naszym rynku wiele stosunkowo nowych i ekologicznych produktów. Wśród nich jest ziarno canihua, które stanowi bardzo wartościowy produkt spożywczy.

Ziarno to pochodzi z obszaru Peru i Boliwii, a rośnie głównie na obszarach wysokogórskich. Roślina ta jest dość wymagająca, więc na rynku zdrowej żywności nie będzie ona aż tak łatwo dostępna. Canihua rośnie na wyżynach andyjskich, więc już ze względu na miejsce występowanie jest naprawdę wartościowa i nie skażona chemią.  Pod względem skłądu i wartości odżywczych ziarno canihuy jest bardzo podobne do komosy ryżowej, a to za sprawą wysokiej zawartości białka bezglutenowego. Oprócz tego canihua zawiera bardzo duże ilości błonnika, przeciwutleniaczy, a także kwasu foliowego. Dodatkowo ma sporo wapnia, fosforu oraz cynku. Przy tym występuje spora ilość witamin z grupy B oraz żelaza, którego dzienne zapotrzebowanie jest w stanie zapewnić w 60%. Przygotowując ją do spożycia wcale nie trzeba jej płukać, gdyż nie zawiera szkodliwych substancji, które należy wypłukać tak jak w przypadku komosy ryżowej. Warto w codziennej diecie sięgać po to ziarno, gdyż w pełni zaspokaja ono zapotrzebowanie na białko, błonnik, a przede wszystkim może być spożywana przez osoby, które nie tolerują glutenu. w smaku canihua jest bardzo delikatna i bardzo dobrze pasuje do łączenia jej z daniami mięsnymi. Warzywa również będą się z nią dobrze komponować smakowo, więc canihua może być zdrowym odpowiednikiem ziemniaków. Idealnie zastąpi także kasze lub ryż, a nawet można ją dodawać do zup w celu ich zagęszczenia.

Canihua jest ziarnem zdrowym i bogatym w cenne właściwości odżywcze. Warto po nie sięgać, aby uzupełnić braki żelaza oraz innych bardzo ważnych i potrzebnych dla organizmu witamin i minerałów. Canihua ma delikatny smak, więc jest produktem, który powinien odpowiadać praktycznie każdemu. Chcąc zdrowo się odżywiać, a przy tym chudnąć, warto po ziarno canihua sięgać jak najczęściej.