Ososbowość w odchudzaniu ma znaczenie

dieta_osobowosc

Różnice miedzy nami są znaczące i bardzo istotne. Dzięki temu ciekawiej się żyje, bo każdy człowiek to osobna historia, upodobania oraz przyzwyczajenia. Różnicuje nas osobowość, która może mieć wiele typów, a im szybciej poznamy swój typ, tym szybciej będziemy mogli schudnąć.

Zapewne każdy z nas miał w swoim życiu epizod odchudzania, a u wielu osób nadal on trwa. Jak to z odchudzaniem bywa nie zawsze idzie ono po naszej myśli, nie zawsze też udaje się dojść do wymarzonej sylwetki. Jeśli nam się uda uzyskać wymarzony wygląd, to znowu możemy mieć problem z jego utrzymaniem na dłużej. Dlaczego się tak dzieje? Chodźby dlatego, że posiadamy różne typy osobowości, zgodnie z którymi różnie reagujemy na stres, silne emocje, sukcesy i porażki.

Okazuje się, że w bardzo dużej mierze, efekty odchudzania są uzależnione od tego jakim typem osobowości jesteśmy. Jest to bardzo trafne spostrzeżenie, ponieważ osoby energiczne i otwarte na innych będą inaczej organizowały swoje zajęcia, a w związku z tym i wybierały inne produkty żywieniowe w porównaniu do np. melancholika, który z natury częściej jest smutny niż wesoły, a jak wiadomo na smutki najlepsze jest jedzenie. Nie można tu oczywiście wszystkiego tak generalizować, gdyż od każdej reguły może istnieć wyjątek.

Według dietetyków typ osobowości wyznacza w dużym zakresie nasz sposób żywienia. Osobowość w dużym stopniu determinuje nasz sposób odżywiania, dlatego też warto bardzo dokładnie poznać siebie, aby móc skutecznie się odchudzać.

Ekstrawertyk to osoba energiczna, która wiele emocji uzewnętrznia. W związku z tym może być postrzegana jako ktoś impulsywny, działający pod wpływem chwili, przez co przyjęty schemat zachowania prędzej czy później zostanie zburzony działaniem impulsywnym. Dlatego też w tym przypadku utrzymanie restrykcyjnej diety nie ma szans. Mało tego, ekstrawertycy mogą wybierać posiłki bez większego zastanowienia się nad ich wartością odżywczą, a tym bardziej nad kalorycznością. W związku z tym utrzymanie diety odchudzającej dla ekstrawertyka będzie sporym wyzwaniem, podczas którego będzie wiele razy testował swoją silną wolę. Podpowiedzią dla ekstrawertyka jest zasada trzymania się produktów zasadowych, które neutralizować będą działanie stresu na organizm. Warto przyjąć zasadę, że im bardziej intensywny dzień, tym więcej powinno się jeść zasadowych produktów, które zmniejszą zakwaszenie organizmu.

Zupełnym przeciwieństwem są introwertycy, czyli osoby wyciszone oraz spkojne, przez co i o spowolnionym  metabolizmie. Gdy do tego dochodzi monotonna dieta, która jest typowa dla introwertyków, może dojść do regularnego odkładania się tkanki tłuszczowej. Bardzo często osoby z tym typem osobowości należą do fanów słodyczy, co jak wiadomo nie kończy się dobrze dla sylwetki, tym bardziej że introwertyk raczej nie przepada za ruchem. Dla osób oz osobowością introwertyczną bardzo dobrym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów będzie ruch, który przy okazji wniesie pewną odmianę do rutynowo zaplanowanego dnia.

Z analiz przeprowadzonych przez psychologów wynika, że najbardziej podatne na tycie są osoby, które charakteryzują się chwiejną psychiką, a więc te, których nastrój  bardzo szybko się zmienia. Chwiejna osobowość, to najczęstsza przyczyna zaprzestania stosowania diety odchudzającej. Jest to również przyczyna kompulsywnego objadania się, które potwierdza fakt, że nie panuje się nad swoimi emocjami.

Jeśli wydaje nam się, że stosujemy zasady zdrowego żywienia, ćwiczymy regularnie, a pomimo tego waga nie spada, to warto zastanowić się nad wprowadzeniem do naszego życia ćwiczeń relaksacyjnych, dzięki którym odzyskamy wewnętrzną równowagę. Z pewnością przydatne okaże się także wykonanie teksty osobowości, dzięki któremu będzie łatwiej wprowadzić zachowania, mające przyczynić się do utraty wagi.