Nowość – dieta 5:2 czyli dieta dr Mosleya

Utrata wagi to długotrwały proces, podczas którego samodzielnie należy sprawdzić, które z założeń stosowanych w dietach odchudzających się u nas sprawdzają, a które tylko nam szkodzą. Każdy z organizmów jest indywidualnym mechanizmem, który działa według swoich własnych zasad, dlatego też tak trudno jest stworzyć uniwersalną dietę, która będzie odpowiednia dla wszystkich osób, które ją zastosują.

Przełomem w odchudzaniu może się jednak stać najnowsza dieta 5:2, opracowana przez dr Mosleya. Jest to dieta, w której głównym założeniem jest prowadzenie przez dwa dni bardzo dużego ograniczenia w ilości jedzenia, podczas gdy przez pozostałe pięć dni można jeść do woli. Podczas dwudniowego postu ważne jest, aby w ciągu dnia nie zjeść więcej niż 500 kcal w przypadku kobiet, podczas gdy mężczyźni mogą w tych dniach jeść po 600 kcal. Takie dwa dni głodówkowe to czas kiedy organizm ma przyzwyczaić się do mniejszej ilości jedzenia, przez co także ma się skurczyć żołądek. Dzięki temu przez następne pięć dni wcale nie będzie się jadło tak dużo, jak również zdecydowanie częściej będzie się wybierać produkty zdrowe i mało kaloryczne. Dieta ta ma jeszcze jedną ważną zaletę, podczas jej stosowania szybko można nauczyć się niedojadania. Dzięki temu od stołu będzie się odchodzić lekko głodnym, co doskonale wpływa na zdrowie, a przede wszystkim na zgrabną sylwetkę. Jak każda dieta, ona również nie należy do idealnych, ponieważ po prostu nie nadaje się dla każdego. Przede wszystkim ciężko będzie ją stosować osobom, które nie mogą się powstrzymać od jedzenia i jedzą z reguły bardzo dużo. Przez to, że przez pięć dni będą one mogły jeść bez ograniczeń i praktycznie wszystko co będą chciały, to niestety dwa dni głodówki szybko pójdą w zapomnienie, a tygodniowy bilans energetyczny zapewne i tak będzie wynosił tyle co zawsze. W takim przypadku sprawdzi się raczej dieta podczas której można jeść regularnie, mając praktycznie przez cały czas uczucie sytości. Dieta 5:2 nie sprawdzi się również w przypadku osób, które prowadzą szybki tryb życia, ponieważ spora ilość ruchu wymaga odpowiedniej wartości energetycznej w spożywanych posiłkach. Zanim przestawi się on na dwudniowy post, to nastąpi już czas normalnego i nieograniczonego jedzenia, co niestety może zniweczyć wypracowany przymus jedzenia mniej. Dieta ta ma swoich zwolenników oraz przeciwników, ale to każdy samodzielnie musi ocenić, czy będzie ona odpowiednia do trybu życia jaki się prowadzi oraz do swoich upodobań kulinarnych.

Dieta dr Mosleya to nowość, która podbija Zachód. Coraz więcej gwiazd przechodzi na tą dietę, ponieważ wydaje się ona być prosta i łatwa w utrzymaniu. Dwa dni praktycznej głodówki to niewiele, jeśli ma się chudnąć podczas tygodnia aż o kilogram, a przy tym przez kolejne pięć dni można jeść to, co się lubi i niekoniecznie ograniczać. Jak to na diecie trzeba tylko pamiętać o tym, aby wybierać produkty niskokaloryczne, a wtedy na pewno przyniesie ona zamierzone efekty.