Dieta Rotacyjna

Nie każda dieta jest dietą odchudzającą, której głównym zadaniem jest doprowadzenie do znacznej utraty wagi. Wśród różnych diet znajdują się też i takie, które mają pomóc w zachowaniu dobrej kondycji i zdrowia. Taką też jest dieta rotacyjna, stosowana wśród mających alergię pokarmową. Jest to dieta, dzięki której można zmniejszyć skutki alergii, jak również ustalić, który dokładnie produkt bądź składnik pokarmowy, powoduje zaburzenia w układzie pokarmowym. Jest ona szczególnie zalecana wśród osób, u których trudno jest jednoznacznie ustalić, co powoduje reakcje alergiczną.

Dieta rotacyjna polega na cyklicznym sposobie żywienia. Oznacza to tyle, że osoba uczulona na dany produkt, odżywia się w powtarzających się cyklach cztero-, pięcio- lub sześciodniowych. Najchętniej lekarze wybierają cykl czterodniowy, podczas którego osoba stosująca dietę rotacyjną może jeść wszystkie pokarmy, nawet te, na które jest uczulona. Nie ma tutaj znaczenia ich ilość, ani wielkość posiłków. W następnych dniach cyklu, konieczne jest już unikanie produktu lub grupy produktów pokrewnych w stosunku do alergenu. W przypadku osób, które nie mają precyzyjnie zdiagnozowanej przyczyny alergii, można zaobserwować, która grupa produktów źle na nie działa. Po takich obserwacjach jest znacznie łatwiej wskazać konkretny alergen.

Wśród produktów eliminowanych z jadłospisu w diecie rotacyjnej jest przede wszystkim mleko i jego przetwory. Alergenem bywa równie często białko jaja kurzego, cytrusy, orzechy, produkty na bazie soji. Kiedy już podczas diety rotacyjnej ustali się, które produkty uczulają, wtedy konieczne jest ich całkowite wyeliminowanie z codziennej diety.

Efekty

Dieta rotacyjna jest wskazana do stosowania w przypadku osób, które mają alergię pokarmową, ale do końca nie wiedzą, co jest jej przyczyną. Stosowanie tej diety pozwala ustalić, co źle działa na organizm oraz dieta ta jest podstawą do tego, aby z codziennego żywienia wyeliminować produkty lub nawet grupy produktów uczulających.

Najważniejszym celem diety rotacyjnej jest doprowadzenie organizmu do ustabilizowania i wyciszenia reakcji alergiczno- immunologicznej. Dzięki tej diecie organizm nie jest atakowany przez alergeny. Jest odpowiednio odżywiony pod względem jakościowym i ilościowym, co jest dużym osiągnięciem, biorąc pod uwagę, że w diecie alergików pokarmowych wiele bardzo ważnych dla organizmu produktów jest wyeliminowanych i usuniętych z diety.

Wady

Dieta rotacyjna jest dietą z grupy diet zdrowotnych. Niejednokrotnie zdarza się tak, że należy ją stosować przez dłuższy okres czasu, a czasami, gdy alergia jest tak bardzo silna, do końca życia. Dieta rotacyjna jest dietą dość średnio wymagającą, ponieważ gdy już ustali się, jaki produkt uczula, wtedy wystarczy go wyeliminować z jadłospisu. Pojawia się problem wtedy, gdy jest to jeden z ulubionych produktów i będzie go trzeba usunąć na stałe.

Dieta rotacyjna wymaga stałego kontrolowania, czy w spożywanych potrawach nie znajduje się produkt, na który jest się uczulonym. Również konieczne jest sprawdzanie czy w gotowych produktach nie pojawia się on jako dodatek czy jego składnik. Niestety robienie zakupów może się znacznie wydłużyć z powodu sprawdzania składu danych produktów.

Konieczność stosowania tej diety powoduje również, że musi zostać ona ułożona przez specjalistów. Tylko dietetyk i lekarz alergolog może właściwie ją ułożyć. Dzięki doświadczeniu i wiedzy lekarza, możliwe jest nawet połączenie produktu z grupy uczulających z innymi produktami tak, aby ich działanie drażniące nie było takie silne, ale niestety specjalistyczne porady nie należą do najtańszych.

Zalety

Dieta rotacyjna jest często jedynym rozwiązaniem dla osób, które są silnie uczulone na dany produkt spożywczy. Jest ona również bardzo dobra w przypadku osób do końca nie zdiagnozowanych pod kątem alergii pokarmowej. Przede wszystkim pozwala zawęzić obszar poszukiwania głównego alergenu do grupy produktów uczulających, z której jest już łatwiej wyodrębnić produkt najbardziej drażniący organizm.

Dieta rotacyjna jest także na tyle prosta w codziennym stosowaniu, że nie powinna powodować zaburzeń systemu żywienia nawet w rodzinie, gdzie tylko jedna osoba boryka się z alergią pokarmową.

Największą zaletą diety rotacyjnej jest to, że pozwala także zmniejszyć ryzyko powstania nowych alergii. Dzięki temu osoby borykające się z alergią pokarmową powinny bardzo dokładnie przestrzegać wszelkich jej zasad.