Dieta Oczyszczająca

Dieta oczyszczająca jest doskonałym sposobem na poprawienie ogólnej kondycji naszego organizmu, a przede wszystkim to niezastąpiony sposób na oczyszczenie go z zalegających w nim toksyn. Jest ona bardzo potrzebna tym wszystkim osobom, w których codziennej diecie znajduje się żywność wysoko-przetworzona, jak również duże ilości tłuszczy zwierzęcych.

Głównym założeniem tej diety jest oczyszczanie. Polega ono na wypłukaniu zgromadzonych toksyn poprzez picie sporych ilości płynów. Aby było to łatwe do przeprowadzenia, konieczne jest również dostosowanie posiłków do procesu oczyszczania. Cała dieta powinna zatem trwać około 10 dni, podczas których je się określone grupy produktów. Tak też przez pierwsze dwa dni dozwolone jest tylko jedzenie owoców oraz picie świeżych soków owocowych. Od dnia 3 do 8 można zacząć do diety wprowadzać warzywa. Wtedy to posiłki mogą składać się z surówek warzywnych, duszonych lub świeżych warzyw. Możliwe jest także pomiędzy posiłkami jedzenie owoców. Dzień 9 i 10 charakteryzuje się wprowadzeniem do diety nabiału. Wtedy to można już swobodnie łączyć ze sobą owoce, warzywa i nabiał.

Dietetycy zalecają także po zakończeniu diety oczyszczającej przejście na dietę 1000 kcal, aby w ten sposób wzmocnić efekt oczyszczania organizmu.

Efekty

Dieta oczyszczająca nie należy do diet odchudzających. W wyniku jej trwania oczywiście nastąpi utrata zbędnych kilogramów, ponieważ racje żywnościowe będą wynosiły zaledwie po 600 kcal w pierwszych dniach jej trwania, aby później wzrastać. Jest to dieta raczej zdrowotna, którą się stosuje w celu oczyszczenia organizmu z różnego rodzaju toksyn. W jej efekcie końcowym można poczuć się lżej, zdrowiej oraz przyjemniej. Przede wszystkim zaobserwować można poprawę stanu cery i odczuć ogólną poprawę w stanie samopoczucia.

Wady

Dieta oczyszczająca generalnie nie ma żadnych wad. Jest ona raczej stosowana jako forma przywrócenia sobie dobrego samopoczucia oraz poprawy stanu i kondycji organizmu. Jeśli ktoś oczekuje po niej sporej utraty wagi, to niestety może poczuć się rozczarowany. Z pewnością jakiś spadek wagi nastąpi podczas trwania diety, wszystko też zależy od tego, jak długo będzie ona prowadzona. Jednak jej zadaniem jest oczyszczenie organizmu z zalegających w nim toksyn niż pozbywanie się zbędnych kilogramów.

Podczas stosowania tej diety nie można korzystać z żadnych używek. Wtedy to z diety eliminuje się już na kilka dni wcześniej kawę, herbatę, sól oraz wszystkie niezdrowe używki np. tytoń. Dieta oczyszczająca jest dietą bardzo ubogą energetycznie. Są jej różne odmiany, w których je się np. tylko określony owoc i pije soki owocowe oraz spore ilości wody mineralnej. Jeśli jest ona stosowana krótko, ale często może dać bardzo dobre efekty. Natomiast osoby mało wytrzymałe mogą zniechęcić się już po pierwszym dniu głodówki.

Będąc w trakcie trwania diety oczyszczającej nie powinno się również używać żadnych kosmetyków, a szczególnie tych, które potrzebne są do wykonania makijażu. Jest to bardzo ważne, ponieważ organizm oczyszcza się również podczas oddychania, więc skóra powinna być czysta i wolna od kremów oraz innego typu kosmetyków, aby nie blokowały one usuwania ze skóry toksyn.

Zalety

Dieta oczyszczająca jest dietą zdrowotną, którą warto stosować kilka razy w roku. Jest bardzo ważna i ma bardzo duże znaczenie dla organizmu, ponieważ poprawnie przeprowadzona pomaga pozbyć się toksycznych substancji oraz wszelkiego typu zanieczyszczeń, które zbierają się w tkankach i narządach. Jest to również moment, kiedy organizm może pozbyć się słabych komórek, które w normalnych warunkach byłyby dalej przetrzymywane.

Stosując dietę oczyszczającą należy pamiętać, że nie jest ona głodówką, podczas której nie można spożywać żadnych produktów spożywczych. Wręcz przeciwnie. Dieta oczyszczająca jest dietą lekką, która ma sprzyjać regeneracji, dlatego też dobrze jest, aby była bogata w warzywa i owoce. Może opierać się tylko na jednym ich rodzaju, jeśli zakłada się jej trwanie na okres od 2 do 3 dni.